Musica Holešov 2014
17.9. - F. X. Richter - Requiem
19.9. - Bohuslav Martinů - Kuchyňská revue
20.9. - Mezi klasikou a jazzem...
21.9. - Matiné
Úvod O nás Program Vstupenky Fotogalerie Partneři Napsali o nás Kontakty
úvod > festival

Festival MUSICA HOLEŠOV

V první polovině 18 stol. patřil holešovský zámek k nejvýznamnějším hudebním centrům na Moravě. Na této rezidenci hraběcí rodiny Rottalů probíhal velmi bohatý kulturní život, byl místem provozování italských oper, divadelních koncertů a představení. O významu a kvalitě zdejší zámecké kapely svědčí mimo jiné i skutečnost, že kapelník Ignaz Holzbauer užíval titulu dvorního hraběcího skladatele, což byla v dobových poměrech věc zcela mimořádná. V tomtéž období se v Holešově narodil a vyrůstal jeden ze spoluzakladatelů tzv. Mannheimské hudební školy, která stála u zrodu klasického hudebního stylu F. X. Richter.

O takřka 300 let později na všechny tyto tradice navazuje občanské sdružení MUSICA HOLEŠOV s cílem přinášet do prostor krásně zrekonstruovaného zámku hudbu barokní, klasickou nebo i jazzovou. Dramaturgem a uměleckým garantem je klavírista Karel Košárek.

Již první ročník, který se konal v roce 2010, uvedl například Magdalenu Koženou, koncert špičkového barokního souboru Collegium 1704 s italskou sopranistkou Rafaellou Milanesi či Pavla Šporcla s Karlem Košárkem za doprovodu Filharmonie Brno.

Ročník 2011, během kterého proběhlo již 11 koncertů, měli posluchači možnost se setkats jedním z nejlepších hráčů na hornu Radkem Baborákem, jehož koncert přenášela Česká televize, zaposlouchat se do jazzu naladěné Zuzany Lapčíkové stejně jako Dana Bárty nebo Melody Makers Ondřeje Havelky. Skutečným vrcholem festivalu bylo provedení barokní opery G. F. Händela Acis a Galatea.

Velmi atraktivní program měl i 3. ročník v roce 2012. Byla zde uvedena světová premiéra klavírního koncertu „Falling Leaves“ českého skladatele Aleše Březiny v podání Karla Košárka a Pražské komorní filharmonie, hudebně baletní projekt z díla francouzského barokního skladatele J. B. Lullyho Král Slunce, recitál legendární zpěvačky a recitátorky Soni Červené. V jarní části zde vystoupila Iva Bittová se Škampovým kvartetem, zajímavé bylo i koncertní setkání klasické hudby s cikánskými písněmi Talichova komorního orchestru. Díky přenosu Českého rozhlasu mohli posluchači v celé Evropě slyšet mimořádné dílo J. D. Zelenky Svatební kantátu „Il Diamante“ ve skvělé interpretaci barokního souboru Ensemble Inégal.

Občanské sdružení MUSICA HOLEŠOV rovněž spolupořádá v zámeckých prostorách týdenní Letní školu barokní hudby, na kterou se sjíždí mladí profesionální hudebníci z celé Evropy, aby zde studovali hru i koncertovali na dobové barokní nástroje.


© 2013 Musica Holešov. Všechna práva vyhrazena